Jak stavět

Ještě před kontaktem stavební firmy je dobré zvážit několik důležitých aspektů, které ovlivní výběr domu.

Stavební pozemek

V případě, že nevlastníte stavební pozemek, uvažte, jaký typ pozemku bude nejlépe vyhovovat Vaší představě ideálního bydlení. Důležitými charakteristikami pozemku jsou například: velikost, tvar, napojení na inženýrské sítě, svažitost , orientace ke světovým stranám, typ okolní zástavby, regulativy pro výstavbu (památková oblast, odstupové vzdálenosti...).

Výběr domu

Při výběru domu hrají roli nejrůznější faktory. Kromě charakteru pozemku vstupují do hry např. specifické požadavky obyvatelů domu (věková kategorie členů rodiny, velikost rodiny, plánované přírůstky v rodině, potřeba bezbariérového přístupu). Při volbě typu domu, jeho velikosti a počtu místností je dobré zohlednit také potřeby budoucí, ve vzdálenějším časovém horizontu.

Je potřeba také zvážit požadované vybavení domu nad rámec místností typu "obývací pokoj, ložnice, kuchyně". Rozhodněte, jestli ve vašem domě má být sauna, bazén, krb, terasa, zimní zahrada apod. Při volbě celkového vzhledu domu, jeho architektonického řešení a barevnosti fasády věnujte pozornost také tomu, aby byl v souladu s okolní zástavbou.

Financování

S výběrem domu samozřejmě úzce souvisí Vaše finanční možnosti. Zvažte, jestli je pro Vás výhodnější výstavba domu stavební firmou "na klíč" nebo jestli dáte přednost pouze odbornému provedení "hrubé stavby", popřípadě postavíte dům svépomocí. Při rozhodování o rozsahu finančních prostředků, které jste ochotni a schopni investovat do výstavby domu nezapomeňte počítat také s rezervou na úpravu okolí, zahradu, venkovní bazén apod.

Nechte si poradit

Vzhledem k tomu, že investice do pozemku činí v celkové ceně rodinného domu nezanedbatelnou položku, vyplatí se nechat si poradit v realitní kanceláři, u odborných poradenských firem či od právníka. Provize, které si tyto firmy účtují se Vám může mnohonásobně vrátit v podobě absence nepříjemných překvapení při stavebním řízení.

Typ a velikost domu

Při volbě typu domu, je potřeba zohlednit prostorové možnosti. Pokud si zvolíte samostatně stojící dům, což je nejpopulárnější typ domů, mějte na paměti, že je potřeba dodržet minimální vzdálenost od sousední parcely 5m (v krajních případech minimálně 3 metry, pokud zeď čelem k sousední parcele není osazena okny). Vzdálenost mezi dvěma domy by měla být alespoň 10 metrů, naprostým minimem je 7 metrů (viz §44 vyhlášky 83/76 Sb. O obecných technických požadavcích na výstavbu ve znění pozdějších předpisů). Při volbě velikosti domu je tedy vhodné vybírat domy, které jsou o cca 10 metrů užší, než parcela, na které mají stát.

V případě nedostatku prostoru může být vhodným řešením dvojdomek.

Dobře zvažte, kolik má ve Vašem domě bydlet lidí a v jakých věkových kategoriích, nezapomeňte také na specifické zdravotní problémy, které mohou volbu domu ovlivnit. Na základě plánovaného počtu obyvatel (i s výhledem do budoucnosti) volte počet místností, přičemž nezapomeňte na požadované místnosti využívané k jiným účelům než je samotné "bydlení" (např. posilovna, sauna apod.) Musíte rozhodnout, jestli půjde o dům přízemní (bezbariérový), s podkrovím, vícepatrový, dvougenerační, chcete-li garáž, či přístřešek pro auto, jestli na pozemku budou další stavby (dílna, sklady, bazén apod.)

Po výběru domu, i v případě, že vybíráme typizovaný dům, je potřeba, aby projektant upravil projekt pro konkrétní situaci (osazení do pozemku apod.)

Novinky

Nová prezentace

26.01.2014

Do nového roku jsme pro Vás připravili novou webovou prezentaci.

Více »
Kontakty

Severočeské stavby s.r.o.

Ústecká 130
Chlumec
403 39
Česká republika

Mobil: +420 776 600 410
(p.Bouška Miroslav)

Partneři
Reklama na internetu Výroba stránek smartfox.cz
Váš partner CBS
CBS Teplice
Úvěrování staveb

Uvažujete o změně bydlení? Ideální čas udělat první krok - informujte se o všem, co Vás může mile i nemile překvapit. Není to jen o financování, ale o celé řadě dalších faktorů. Domluvte si se mnou schůzku.

Další informace »

Kontakt:
+420 608 755 036
E-mail:
Zaneta.Masopustova@mpss.cz

Facebook Nejlepší hypotéka
Průběh stavby
Obrázkový průběh stavby