Tepelná pohoda v bytě

V bytech topíme proto, abychom se v nich cítili příjemně, chceme být v tepelné pohodě. Základní podmínkou tepelné pohody je přiměřená teplota v místnosti, není to však podmínka jediná. Všichni jistě známe situaci, kdy se ve vlhké, nebo příliš chladné ( nezateplené ) místnosti ( chalupy, starší rodinné domy.. atd ) topí naplno, teplota vzduchu je už dostatečná a přesto se v ní necítíme dobře.

Tepelná pohoda totiž závisí na vzájemném vztahu mezi veličinami:

  • Teplotou vzduchu, povrchovou teplotou vybavení a stěn a také vlhkostí vzduchu. Svou roli pochopitelně hrají i osobní faktory jako otužilost nebo momentální zdravotní stav.
  • Teplota vzduchu v obytných místnostech by se měla pohybovat kolem 20°C ( viz tabulka níže), nemělo by docházet ani k přetápění, ani by neměla být teplota trvale příliš nízká.

V prvním případě se zbytečně zvyšují náklady na vytápění, snížením teploty o jediný °C snížíme náklady přibližně o 5 %!
Ve druhém případě máme oprávněný pocit chladu, při delším pobytu v chladných prostorách můžeme snadno onemocnět.

Vlhkost vzduchu závisí na množství vodních par, obsažených ve vzduchu. Nejčastěji se vyjadřuje jako tzv. relativní vlhkost a udává se v procentech. V obytných místnostech by měla být relativní vlhkost v rozmezí od 30 do 70 %. Při nižší vlhkosti se zvyšuje odpařování z povrchu našeho těla, které se tím ochlazuje. Při vyšších hodnotách vlhkosti je naopak odpařování vody z těla znesnadněno, v takovém prostředí brzy propotíme prádlo.

Ohříváním vzduchu v místnosti se relativní vlhkost snižuje a proto je vhodné zvýšit vlhkost vypařováním vody z odpařovače. Při ochlazení vzduchu, např. vyvětráním místnosti ( viz článek Větrání a vlhkost v bytovém ovzduší ) , se naopak relativní vlhkost zvýší. Moderní automatické odpařovače dovedou udržovat relativní vlhkost v místnosti na předem zvolené hodnotě.

Například:

1. Při relativní vlhkosti 100 % je vzduch vodními parami úplně nasycený a další voda už se do vzduchu vypařovat nemůže (například v parní lázni).

2. Při relativní vlhkosti 10 % (je to velmi suché prostředí) je ve vzduchu jen nepatrné množství vodních par a proto se voda vypařuje rychle.

3. Relativní vlhkost 50 % znamená, že ve vzduchu je zatím polovina maximálního možného množství vodních par. Při této realtivní vlhkosti vzduchu se cítíme příjemně.

Povrchová teplota stavebních konstrukcí (stěn, podlah, oken, dveří atd.) a vybavení místnosti také významně ovlivňuje tepelnou pohodu v místnosti. Jako nepříjemný pociťujeme jednak příliš velký rozdíl mezi teplotou vzduchu a povrchovou teplotou, jednak by neměly být obě dvě teploty současně příliš vysoké či příliš nízké. Rozdíl teplot by neměl být větší než 4°C a součet teplot by se měl pohybovat kolem hodnoty 38°C.

Například:

Je-li teplota vzduchu 20°C, neměla by povrchová teplota stěn klesnout pod 17°- 18°C. Při nižší teplotě stěn bychom museli pro udržení tepelné pohody zvýšit teplotu vzduchu, přitom bychom však museli počítat se snížením relativní vlhkosti vzduchu, kondenzováním vodních par na stěnách a tím se zhoršením tepelné pohody. Nízké povrchové teploty stěn také signalizují, že stěny budovy nejsou dostatečně tepelně izolované.

Větrání zajišťuje rychlou náhradu vydýchaného vzduchu v místnosti čerstvým vzduchem venkovním. Větrání musí být na jedné straně dostatečně intenzivní, na druhé straně však nesmí být příliš dlouhé, aby se při něm zbytečně neochladily stěny místnosti. Intervaly mezi jednotlivými větráními se řídí konkrétními potřebami, z hygienických důvodů by se měl vzduch v místnosti větráním vyměnit zhruba jednou za dvě hodiny.

Teplota vzduchu (°C) Teplota stěn (°C)
17 21
18 22
19 19
20 18
21 17
22 16
21 17
22 16
23 15
24 14

 

Výměně vzduchu napomáhá také přirozené větrání, ke kterému dochází netěsnostmi obyčejných oken a dveří. Problém může nastat v místnostech s dokonale utěsněnými novými typy oken a dveří, u kterých je přirozené větrání zcela nedostatečné. V tomto případě je zvlášť důležité pravidelné krátkodobé větrání. Extrémním případem přirozeného větrání je průvan, který jednak zvyšuje tepelné ztráty větráním a kromě toho zhoršuje pohodu prostředí v místnosti. Příčinou průvanu jsou neúměrně velké netěsnosti oken a dveří, problémy odstraní vhodné těsnění.

Novinky

Nová prezentace

26.01.2014

Do nového roku jsme pro Vás připravili novou webovou prezentaci.

Více »
Kontakty

Severočeské stavby s.r.o.

Ústecká 130
Chlumec
403 39
Česká republika

Mobil: +420 776 600 410
(p.Bouška Miroslav)

Partneři
Reklama na internetu Výroba stránek smartfox.cz
Váš partner CBS
CBS Teplice
Úvěrování staveb

Uvažujete o změně bydlení? Ideální čas udělat první krok - informujte se o všem, co Vás může mile i nemile překvapit. Není to jen o financování, ale o celé řadě dalších faktorů. Domluvte si se mnou schůzku.

Další informace »

Kontakt:
+420 608 755 036
E-mail:
Zaneta.Masopustova@mpss.cz

Facebook Nejlepší hypotéka
Průběh stavby
Obrázkový průběh stavby